Jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej seks obojga płci wyglądał zupełnie inaczej niż w czasach obecnych. Czy zmiany te wyszły na lepsze? Oto szczegółowe porównanie tego w jaki sposób kochaliśmy kiedyś oraz w jaki sposób robimy to teraz…

Częstotliwość

Okazuje się, że w przeszłości częściej uprawialiśmy seks niż obecnie. Bywało nawet, że kila razy w tygodniu. Dawniej seks był jedną z nielicznych rozrywek, którą można było sobie zafundować za darmo. Nie istniał jeszcze współczesny złodziej ludzkiego czasu, czyli internet, bardzo rzadko chodziło się do kina bądź do teatru. Oprócz tego ludziom nie zależało na karierze, lecz bardziej na szczęściu rodzinnym, co z kolei okazywali seksem. Dziś jedynie 6 procent populacji wyznaje, że kocha się codziennie.

Inicjatywa

Istotne jest to, że to mężczyźni niegdyś odznaczali się większą inicjatywą seksualną niż współcześnie. Kobiety traktowały seks jako małżeński obowiązek, aczkolwiek ja osobiście uważam, że skrycie czerpały z niego satysfakcję. Różnica jest taka, że dawniej kobiecie nie wypadało rozmawiać o seksie, ani mieć na niego ochoty.

Kiedyś i dziś… Seks dawniej pozostawiał wiele do życzenia

Oczywiście z perspektywy dzisiejszych czasów. Gama łóżkowych trików była bardzo ograniczona. Dominowana przede wszystkim pozycja klasyczna, zwana również misjonarską. Natomiast seks oralny, tak samo jak i gra wstępna były uważane za coś niegodziwego i wstydliwego. Dziś natomiast nie ograniczamy się jedynie do pozycji klasycznej. Do wyboru mamy mnóstwo pozycji, które bardzo chętnie testujemy. Istotne jest również to, że do zbliżenia intymnego nie dochodzi tak jak niegdyś, czyli w domu, od pierzyną, po zapadnięciu zmroku. Dość często wybieramy przeróżne i nietypowe jak dla tamtych czasów miejsca, na przykład na łonie natury, w windzie, w wannie, itp. Staliśmy się również bardziej otwarci na przeróżne rodzaje seksu: uwielbiamy seks oralny, nie zadziwia nas już seks analny, a pozycja misjonarska już dawno wyszła z mody.

Antykoncepcja

Nie ma wątpliwości, że dawniej dominująca metodą antykoncepcyjną był kalendarzyk małżeński. Można się zatem domyśleć, że ilość nieplanowanych ciąży była bardzo, ale to bardzo wysoka. Wynikało to przede wszystkim z doktryn kościoła, który jak wiadomo jest wielkim przeciwnikiem antykoncepcji. Bardzo modny był wówczas stosunek przerywany. Natomiast dziś mamy nieograniczone pole do wyboru jeżeli chodzi i zabezpieczanie się przed niechcianą ciążą. Mogą to być na przykład pigułki hormonalne, różnego rodzaju prezerwatywy, spirale domaciczne, globulki i żele. Tak jak kiedyś praktycznie nie używano prezerwatyw, dziś stosuje je ponad 50 procent populacji.