Wkładki zarówno wewnątrzmaciczne, jak i dopochwowe są mniej popularnymi metodami antykoncepcyjnymi mimo, że szczególnie te pierwsze cieszą się wysoką skutecznością. Są one głównie polecane kobietom już po pierwszym porodzie.

Wkładki wewnątrzmaciczne

Wkładki są stałe, mają różne kształty, mogą służyć przez kilka lat i zawsze zakłada je lekarz w gabinecie. Spiralę umieszcza się w jamie macicy, a do jej końca przymocowane są nitki ułatwiające wyciągnięcie. Dzielą się na 2 rodzaje:

– zawierające miedź; może zostać założona w każdym dniu cyklu. Wkładka jako ciało obce wywołuje w macicy niegroźny stan zapalny, który zmienia właściwości endometrium – zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka. Ponadto zmniejsza ilość i zdolność przeżywania plemników, a także hamuje przemieszczanie się komórek jajowych. Miedź łagodzi nieco skutki uboczne. Trzy dni po założeniu zalecane jest zrezygnowanie z seksu i używania tamponów ze względu na możliwe pojawienie się większych zapaleń.

– zawierające hormony; wkładkę trzeba założyć w pierwszych 7 dniach cyklu (najlepiej w 1 dzień miesiączki). Ze względu na zawartość tego samego hormonu, wkładka działa podobnie do mini-pigułki – zagęszcza śluz, zmienia endometrium i czasami hamuje jajeczkowanie.

Wkładki wewnątrzmaciczne to długotrwała metoda antykoncepcji. Nie wymagają codziennego stosowania bądź wymiany po każdym stosunku. Jedyne, co musisz zrobić to sprawdzać obecność nitek i uważać na wypadnięcie wkładki. Spirale zasadniczo nie mają żadnych skutków ubocznych oprócz początkowych stanów zapalnych, możliwej bolesności, a także w przypadku wkładki z miedzią wzrostu obfitości krwawienia. Wkładek nie mogą stosować kobiety z wadami oraz chorobami macicy i miednicy, zakrzepicą, uczuleniem na miedź, a także bardzo małą bądź dużą macicą.

Wkładki dopochwowe

– błona dopochwowa (diafragma) – ma kształt półkuli, wykonanej z cienkiego lateksu. Błonę wprowadza się do pochwy podobnie, jak tampon, co najmniej 6 godzin przed stosunkiem i zostawia w niej na tyle samo czasu po. Najdłużej błona może znajdować się wewnątrz przez 24 godziny. Przed każdym założeniem i seksem należy użyć środka plemnikobójczego. Prawidłowo używana może służyć nawet do 2 lat. Diafragmy nie mogą używać kobiety z jakimikolwiek problemami z pochwą.

pierścienie (krążki) – to taka alternatywa DTA dla kobiet, które nie lubią codziennie myśleć o pigułce. Umieszcza się go pierwszego dnia w pochwie tak, żeby miał ciągły kontakt z błoną śluzową macicy. Po 3 tygodniach wyciąga się w celu 7 dni przerwy. Krążek działa dokładnie tak samo, jak dwuskładnikowe tabletki, a co za tym idzie przynosi te same korzyści i posiada te same przeciwwskazania. Osobiście polecam go każdej kobiecie, która lubi działanie DTA, ale też zdarzyło jej się zapomnieć o pigułce. Krążek to doskonałe rozwiązanie.

– kapturki szyjkowe – działają podobnie, jak błona z tym, że można je mieć założone przez 48 godzin, a także trzeba zostawić w pochwie na co najmniej 8 godzin po stosunku. Nie trzeba również stosować środków plemnikobójczych. Zarówno kapturki, jak i diafragmy mają niższą skuteczność niż inne metody, a także wymagają regularności stosowania.

Author

Write A Comment