Metody hormonalne są zdecydowanie najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi metodami antykoncepcji. Poprzednio zajmowaliśmy się już tabletkami oraz krążkami, a teraz przyszła kolej na implant, zastrzyk oraz plastry.

Plastry hormonalne

Ich skuteczność, działanie oraz stosowanie są porównywalne do DTA (w zależności od rodzaju naklejek). Różni się za to czas i sposób podania. Plaster nakleja się raz na tydzień za każdym razem tego samego dnia i o tej samej porze. Po 3 tygodniach następuje 7 dni przerwy. W przypadku odklejenia się plastra wszystko zależy od tego, jak długo plaster nie miał kontaktu ze skórą. Jeśli minęło mniej niż 24 godziny w zależności od sytuacji powinnaś spróbować przykleić plaster ponownie lub od razu przykleić nowy. Antykoncepcja jest zachowana. Powyżej 24 godzin konieczne jest rozpoczęcie nowego cyklu i stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez najbliższe 7 dni.

Naklejki są wygodniejsze i wymagają mniejszej regularności niż tabletki. Przeciwwskazania są prawie takie same, jak przy DTA, z tą różnicą, że nie zaleca się ich puszystym kobietom. Plaster powinnaś nakleić na miejscu, które minimalizuje szansę jego odklejenia, jak pośladek, ramię, łopatka czy brzuch poniżej pępka. Skóra powinna być sucha, nie nakładaj na nią żadnych kremów nawilżających. Ponadto pamiętaj, żeby zmieniać miejsca naklejania w celu uniknięcia podrażnień.

Zastrzyk hormonalny

Czyli obok implantu najskuteczniejsza forma antykoncepcji – 99,9% skuteczności. Polega na wstrzykiwaniu domięśniowo progestagenów raz na miesiąc lub 3 – w zależności od rodzaju. Działają, jak każdy hormonalny środek antykoncepcyjny – zagęszczają śluz, zmieniają budowę endometrium i hamują jajeczkowanie. DPMA działa przez co najmniej 14 tygodni i jest jedną z najbezpieczniejszych form antykoncepcji. Można ją stosować 6 tygodni po porodzie, karmiąc piersią, w także u kobiet po 30 roku życia, palących papierosy. Przeciwwskazania też są mniejsze niż przy DTA – osoby przyjmujące leki przeciwpadaczkowe nie mają problemu z zastrzykiem.

Niestety, ma swoje wady. Przy zastrzyku często występują nieregularne, obfite miesiączki. Na szczęście z biegiem czasu ustępują, a u większości kobiet dochodzi nawet do zahamowania miesiączkowania. Oczywiście, nie jest to nic niepokojącego. Nie radziłabym też stosować DPMA, jeśli ktoś planuje ciąże zaraz po zakończeniu antykoncepcji. W tym wypadku trzeba czekać do 9 miesięcy.

Implant

Czyli moja ulubiona metoda. Najskuteczniejsza, wygodna i nastawiona na młode, aktywne kobiety. Zawiera ten sam hormon, co zastrzyki i działają dokładnie tak samo. Sposób podania jest prosty – w ciągu pierwszych 7 dni cyklu implant zostaje wszczepiony pod skórę ramienia ręki niedominującej. Oczywiście, można to zrobić w dowolnym dniu, ale wtedy trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie przez 3 dni. Implant działa do 3-5 lat i jest absolutnie bezpieczny. Szczerze go polecam, bo pomimo, że w pierwszych miesiącach stosowania występują nieregularne krwawienia, z czasem mijają i oprócz lekkich podrażnień skóry w miejscu wszczepu, skutki uboczne niemal nie występują. Przeciwwskazaniami są jedynie ciężkie choroby i zakrzepy żył.