Infekcje pochwy to przypadłość, która zdarzy się większości z nas. Nawet gdy będziemy przestrzegać zasad higieny, używać zabezpieczenia podczas seksu i uważać – możemy niestety złapać coś nieprzyjemnego.

Nie jest to jednak żaden wstyd i zamiast ukrywać problem, powinnyśmy otwarcie porozmawiać o nim z lekarzem i wyleczyć się. Bowiem infekcje jako takie najczęściej są nieszkodliwe – najgorzej kiedy się je zaniedba, nie wyleczy do końca i skaże na niemiłe konsekwencje w przyszłości.

Grzybica pochwy

Jest jedną z najczęstszych infekcji, które przydarzają się kobietom. Wiele z nas będzie musiała radzić sobie z jej nawrotami. I choć często grzybicę kojarzy się z niewłaściwą higieną intymną – rzadko kiedy jest przyczyną powstania choroby. Najczęściej to możliwy skutek innych problemów ze zdrowiem (cukrzyca, alergie), przyjmowanie leków antykoncepcyjnych lub antybiotyków, a nawet wizyty na basenie. Grzybicą zarazić się jest bardzo łatwo i choć na rynku dostępne są różne preparaty, najlepiej z problemem udać się do lekarza. Nie dlatego, że sama nie poradzisz sobie z leczeniem, ale dlatego, że ginekolog pomoże Ci zapobiec nawrotom choroby. Dodatkowo, jako preparat leczniczy najczęściej stosuje się antybiotyki, które muszą być przepisane przez specjalistę. Do charakterystycznych objawów należą: świąd, pieczenie i zaczerwienie sromu, a także biało-szare, grudkowate upławy.

Bakteryjne zapalenie pochwy

To kolejna choroba, którą łatwo złapać i zignorować, mimo że nie powinnyśmy. O ile w przypadku bardzo lekkiej postaci grzybicy znajdziemy w aptece skuteczne preparaty bez recepty, o tyle w przypadku infekcji bakteryjnej warto udać się do ginekologa zaraz po zauważeniu objawów – między innymi; świąd, zaczerwienie lub pieczenie sromu, charakterystyczny ,,rybi” zapach i szaro-białe, jednorodne upławy. Nieleczone zapalenie pochwy może prowadzić do problemów z płodnością.

Znalezione obrazy dla zapytania infekcje intymne jak radzic

Mieszane infekcje

To infekcje, które mogą powodować różnego rodzaju bakterie lub grzyby. Objawy bywają różne i często niecharakterystyczne, jak: świąd, podwyższone pH w pochwie czy obfite upławy. Leczenie zależne jest od tego, co zaatakowało Twój organizm.

Niezależnie od tego czy trafisz na delikatniejszą odmianę jakiejś infekcji czy coś poważnego, warto udać się do ginekologa. Nawet jeśli uda Ci się samej wyleczyć chorobę, nigdy nie wiesz czy problem nie pojawi się znowu, czasami objawy na chwilę znikają, mimo że dalej jesteś chora.