W drugiej części artykułu o chorobach wenerycznych zajmę się tymi, które są powodowane przez bakterie oraz dam Ci kilka wskazówek, jak ustrzec się przed zarażeniem.

Choroby bakteryjne

Kiła

Jedna z poważniejszych chorób. Zaledwie 50% zarażonych doświadczyło jej objawów w pierwszym okresie od zarażenia, u reszty przebiegała bezobjawowo. Jeśli w niedługim czasie po stosunku zaobserwowałaś u siebie kolejno – wrzód w okolicach sromu/wejścia do pochwy/odbytu, który zagoił się sam w przeciągu miesiąca, a kilka tygodni później krótkotrwałą wysypkę, to warto wykonać badania. Kiła w większości przypadków zostaje odkryta w momencie, gdy na jej leczenie (stosunkowo proste, bo polega na przyjmowaniu antybiotyków) jest już o wiele za późno.

Rzeżączka

Choroba nie zawsze daje objawy, a jeśli już są dość różnorodne jak: ropne upławy, bóle podbrzusza, pieczenie okolic intymnych i zaburzenia cyklu u kobiet oraz ropną wydzieliną z penisa i bólem przy oddawaniu moczu u mężczyzn. W wielu przypadkach przebiega jednak bezobjawowo. Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków. Warto dodać, że kontakty seksualne to najczęstszy i niemal jedyny sposób zarażenia się rzeżączką.

Chlamydioza

Nieleczona może prowadzić do problemów z płodnością. Jak większość chorób – nie daje żadnych objawów lub bardzo niejednoznaczne, jak zaburzenia miesiączkowania, upławy lub nawracające zapalenia pęcherza. Zdiagnozowana zostaje najczęściej wtedy, gdy doprowadza do zapalenia przydatków u kobiet lub najądrza u mężczyzn. Infekcję warto wyleczyć jak najszybciej  za pomocą antybiotyków.

Jak chronić się przed chorobami

  1. Przede wszystkim – warto stosować prezerwatywy. Ja wiem, że w czasach wkładek domacicznych i zastrzyków hormonalnych jest to mało wygodne i nieprzyjemne rozwiązanie, ale prezerwatywa to często jedyny sposób, żeby zapobiec nie tylko poczęciu, ale i zarażeniu się czymś paskudnym. Warto mieć zawsze w torebce paczkę gumek, szczególnie gdy lubisz przygodny seks.
  2. Posiadanie jednego partnera lub kilku sprawdzonych. Choć przygodny seks jest niesamowity i zostawia wspomnienia na całe życie, zaufaj mi – nie chcesz, żeby zostawił Ci coś jeszcze. W żadnym wypadku nie będę Cię zachęcać do monogamii, jeśli nie czujesz się w niej dobrze, ale polecam mimo wszystko znać trochę lepiej swoich partnerów seksualnych. W końcu przyjaźń z korzyściami to równie świetny układ, a przynajmniej możesz być bardziej pewna swoich partnerów.
  3. Właściwa higiena intymna również jest ważna. Jeżeli nie masz czasu się podmyć po każdym stosunku, to przynajmniej przetrzyj pochwę i jej okolice chusteczkami do higieny intymnej.
  4. Staraj się kontrolować. Jak już mówiłam – seks przygodny jest niesamowity, ale zanim dasz się ponieść chwili, pamiętaj przynajmniej o tej prezerwatywie.
  5.  Badaj się regularnie. Nie tylko wtedy, gdy masz wielu partnerów seksualnych. Wczesne wykrycie większości chorób wenerycznych pozwala na szybki powrót do zdrowia po wyleczeniu albo przynajmniej zminimalizowanie objawów i spowolnienie rozwoju infekcji. Jeśli jesteś nieufna względem swoich kochanków, nie wahaj się poprosić ich o wyniki badań. To dbanie o zdrowie obydwojga Was
Author

Write A Comment