Choć choroby weneryczne zbierały swoje żniwa już w średniowieczu, do dzisiaj nie udało nam się w pełni ich wytępić. Lekarze ostrzegają, że mimo postępującego rozwoju medycyny łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Choroby weneryczne dzielą się na pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe. Oczywiście, nie musisz znać całej etymologii każdej choroby. Nie zaszkodzi jednak wiedza o możliwych objawach i sposobach zarażenia.

Choroby wywołane przez pasożyty lub pierwotniaki

Świerzb okolic intymnych

Objawy pojawiają się dopiero po okresie 1-2 miesiąca od zarażenia się pasożytem, więc często możemy nawet nie wiedzieć o byciu nosicielami. Najczęstszym objawem jest silny świąd skóry w okolicach intymnych – u kobiet wzgórka łonowego i warg sromowych, u mężczyzn worka mosznowego i prącia. Pasożyty nie są widoczne gołym okiem, więc często łatwo jest pomylić świerzb z inną chorobą. Leczenie polega na smarowaniu zarażonych miejsc odpowiednimi preparatami.

Wszawica łonowa

Objawy są podobne do wspomnianego świerzbu – z tym, że swędzenie nie dotyczy już tylko miejsc intymnych, ale często przenosi się też na pachwiny i brzuch. Czasami można zobaczyć gnidy jako czarne punkty na włosach łonowych. Leczenie obejmuje stosowanie specjalistycznych płynów i maści, często wymaga czasu. Zaleca się, żeby poddał sie niemu również partner chorego. Co gorsza, wszawicą można zarazić się również poprzez kontakt z ubraniem lub pościelą chorego.

Rzęsistkowica

Choroba ta może być szczególnie niebezpieczna dla mężczyzn, ponieważ w większości wypadków nie wywołuje u nich żadnych objawów (lub bardzo niejednoznaczne jak swędzenie/obolałość penisa). W przypadku kobiet bardzo łatwo zdiagnozować rzęsistkowicę samej, ze względu na charakterystyczne objawy: żółtozieloną, pienistą wydzielinę z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, parcie na mocz oraz świąd i pieczenie pochwy. Tak samo, jak w przypadku wszawicy – leczeniu, które w głównej mierze polega na przyjmowaniu tabletek doustnych, musi podjąć się również partner.

Choroby wirusowe

AIDS

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że szeroko znany HIV to wirus, który można się zarazić, a AIDS to choroba spowodowana przez niego. Zarazić się można nie tylko przez stosunek seksualny, ale także przez krew osoby chorej. Choroba jest obecnie nieuleczalna, ale wczesne wprowadzenie leków może opóźnić jej rozwój i złagodzić objawy, które często nie występują nawet przez 10 lat od zakażenia. Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie regularnych testów na obecność HIV, szczególnie gdy masz wielu parterów seksualnych i nie stosujecie prezerwatyw.

Kłykciny

Spowodowane zarażeniem przez wirusa HPV. Objawiają się brodawkami i niewielkimi naroślami w okolicach intymnych (penisa, pochwy oraz odbytu). Pozostawione same sobie mogą się rozrastać. Z reguły nie powodują większych dolegliwości bólowych. Leczenie polega na stosowaniu maści, kremów oraz wymrażaniu narośli. Możliwa jest też terapia laserem.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka to dość popularna choroba wirusowa. Ma postać niewielkiego skupiska bolesnych pęcherzy wokół narządów płciowych i odbytu, które pękają samoistnie po 1-2 tygodniach. Opryszczką zarazić się bardzo łatwo, a choroba pomimo leczenia może powracać, dlatego nie bagatelizowałabym jej, nawet jeśli objawy nie wydają się przerażające. Leczenie przebiega na podawaniu doustnych leków oraz stosowaniu maści na chore miejsca.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Choć do zakażenia najczęściej dochodzi przez krew, warto mieć na ją na uwadze również decydując się na przygodny seks, ponieważ zarazić się można także przez sam kontakt ze spermą lub wydzieliną z pochwy. Choroba potrafi nie dawać żadnych objawów lub te przypominające grypę albo żółtaczkę. Nie istnieje dobre lekarstwo na WZW, ale można się przeciwko niemu zaszczepić.

Author

Write A Comment