Lubrykant służy nie tylko do zmniejszenia tarcia podczas stosunku, ale także może mieć więcej funkcji, którymi warto się zainteresować. Nawet jeśli nie chcemy nic zmieniać w swoim życiu, to dobrze jest mieć przy sobie zwykły nawilżający żel intymny w razie nagłych wypadków.

Lubrykanty dzielą się na kilka rodzajów, których charakterystyka pomoże dobrać Ci idealny żel intymny dla Ciebie.

Ze względu na bazę:

Na bazie wody – najbezpieczniejsze i jedne z popularniejszych żeli intymnych. Dobrze jest zacząć od nich swoją przygodę z lubrykantami. Szczególnie polecałabym Ci je, jeśli masz problemy z podrażnieniami i wrażliwą skórą. Możesz spokojnie stosować je wspólnie z prezerwatywami lub gadżetami erotycznymi. Wadą jest jednak to, że bardzo szybko wysychają.

Na bazie silikonu nie powinny powodować podrażnień, choć nie są tak bezpieczne dla skóry, jak te na bazie wody. Za to doskonale nadają się do stosunków analnych – są lepkie, gęste i nie wysychają za szybko. Według mnie ze wszystkich możliwych lubrykantów mają najlepsze właściwości nawilżające. Mimo wszystko ich stosowanie musi być przemyślane. Nie możesz łączyć żelów tego typu z zabawkami wykonanymi z silikonu, często po stosunku lub masturbacji konieczne jest dokładne zmycie lubrykantu, gdyż pozostawiony gdzieś w pochwie może wywołać infekcje.

Na bazie oleju – mniej popularne lubrykanty. Dobrze zmniejszają tarcie, mają funkcje nawilżające, a ich niektóre odmiany nie wymagają zmywania. Z drugiej strony stosowania ich z prezerwatywami jest zakazane, mogą powodować alergie, a także wywołać infekcję intymną. Osobiście raczej nie poleciłabym lubrykantów na bazie oleju, chyba że zależy Ci na ochronie środowiska, ponieważ większość żeli intymnych na bazie oleju jest ekologicznych.

Na bazie gliceryny gliceryna to składnik, jaki możesz kojarzyć z większości swoich kosmetyków. I o ile w kremach do ciała nie jest ona bardzo groźna, o tyle zastanowiłabym się nad używaniem lubrykantów na bazie gliceryny. Nawet jeśli bardzo dobrze nawilża i na pewno nie wyschnie podczas waszych zabaw, to jednocześnie może wpływać negatywnie na florę bakteryjną pochwy, powodować infekcje i uczulenia. W dodatku jest jeszcze trudniejsza do zmycia niż silikon.

Oprócz bazy, lubrykanty można również podzielić ze względu na ich właściwości:

Zapachowe i bezzapachowe –  te pierwsze często są również smakowe. W głównej mierze dedykowane są do seksu oralnego. Potrafią stworzyć fajny nastrój podczas seksu, nie polecam jednak ich częstego stosowania, ponieważ mogą wywołać infekcje, a także być przyczyną alergii. Podczas zakupu zapachowego i/lub smakowego żelu warto upewnić się, że nie zawiera on cukru, który może bardzo źle działać na pochwę. Z kolei bezzapachowe lubrykanty to te delikatne, bezpieczne i preferowane przez osoby z wrażliwą skórą. Nie powinny powodować żadnych problemów.

Stymulujące – najczęściej mają właściwości chłodzące i rozgrzewające. Często ich stosowanie powoduje przyjemne mrowienie skóry oraz uwrażliwienie na bodźce. Potrafią dobrze zwiększyć doznania płynące z seksu, a także pomagają osiągnąć orgazm. Używane we właściwy sposób, raz na jakiś czas będą świetnym dodatkiem podczas seksu. Nie radzę ich jednak używać podczas pierwszego razu (zarówno waginalnego, jak i analnego), bo może cię przerazić ich działanie.

Hipoalergiczne – najczęściej na bazie wody, dedykowane osobom z wrażliwą skórą. Nie powinny wywołać żadnych alergii ani podrażnień. Często bywają wspomagane składnikami łagodzącymi, jak aloes.

2w1 – żele intymne, które najczęściej posiadają właściwości smakowe i zapachowe. Oprócz swojej podstawowej roli, świetnie nadają się również do masażu. Polecam, jeśli lubisz długą i emocjonującą grę wstępną.

Wspomagające zapłodnienie – to lubrykanty, które wpływają na plemniki, zwiększając ich ruch oraz żywotność, co ma pomóc w zajściu w ciążę.

Pamiętaj, że jako środka nawilżającego nie powinno używać się żadnych produktów spożywczych ani niczego, co może wywołać podrażnienia lub alergię. W przypadku braku nawilżacza lepiej skorzystaj z wody lub wazeliny.