Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych, odwracalnych metod zapobiegania ciąży. Zawierają żeńskie hormony płciowe, które decydują o płodności i cyklu. Prawidłowo stosowane są bezpieczne oraz zapewniają ponad 99% skuteczności. Jednak oprócz swojego podstawowego działania, mają też korzystny wpływ na zdrowie kobiety. Dlatego przed przepisaniem pigułek konieczny jest wywiad z lekarzem, a także badania diagnostyczne.

Na rynku znajduje się mnóstwo różnych preparatów, których skład powinien być dostosowany do twojego ciała.

Pamiętaj, że wystąpienie biegunki bądź wymiotów w czasie 3 godzin od przyjęcia pigułki prawdopodobnie skutkuje jej niewchłonięciem. Co więcej niektóre leki i zioła osłabiają działanie antykoncepcji – m.in. antybiotyki, wysokie dawki witaminy C, dziurawiec zwyczajny. W krótkim czasie od wzięcia pigułki nie zaleca się też picia kawy lub soku grejpfrutowego, gdyż wpływają na jej wchłonięcie.

Tabletki jednoskładnikowe

Zwane także mini-pigułką. Zawiera jeden hormon – progestagen. Polecana jest głównie kobietom, które nie mogą brać DTA, karmiącym piersiom, a także po 35 roku życia, palącym papierosy. Tabletki działają na błonę śluzową macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka oraz zagęszczając śluz, aby stał się on nieprzepuszczalny dla plemników. U większości kobiet występuje też zahamowanie owulacji.

Mini-pigułkę przyjmuje się od pierwszego dnia miesiączki codziennie o tej samej porze. Przez pierwszy tydzień potrzebne jest używanie dodatkowego zabezpieczenia. Co ważne, przy tabletkach jednoskładnikowych nie robisz żadnych przerw w trakcie stosowania – przyjmujesz je w trybie ciągłym. Maksymalnie z pigułką możesz się spóźnić do 3 godzin. Po tym czasie konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez następne 48 godzin.

Do najczęstszych wad tabletki jednoskładnikowej należą nieregularne krwawienia miesiączkowe oraz możliwy spadek libido i trądzik. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są zakrzepica, choroby serca, nowotwory, a także możliwość ich wystąpienia.

Tabletki dwuskładnikowe

Czyli dokładnie te tabletki, których używa większość młodych kobiet i które dobrze wspominam. Zawierają dwa hormony – estrogen i progestagen, a ich działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego, uniemożliwieniu zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, a także zahamowaniu owulacji. DTA dobrze dobrana jest skuteczną i w pełni odwracalną antykoncepcją. Pigułkę przyjmuje się tak samo, jak mini-pigułkę z tym, że po 21 dniach (jeden blister) robimy siedmiodniową przerwę, w trakcie której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Przerwę miedzy blisterami można pominąć i rozpocząć od razu branie kolejnych tabletek bądź skrócić. Nie wolno jednak jej wydłużać, gdyż skutkuje to spadkiem skuteczności antykoncepcji.

Zasady dotyczącego pominięcia tabletki są tutaj mniej restrykcyjne niż w przypadku mini-pigułki. Spóźnienie może wynosić do dwunastu godzin bez wpływu na działanie. Powyżej dwunastu godzin zalecane jest zastosowanie się do schematu postępowania przedstawionego w ulotce.

DTA dzielą się na tabletki jedno-, dwu- i trójfazowe. Jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów w każdej pigułce. Analogiczne dwu- i trójfazowe zawierają różną ilość hormonów w zależności od dnia i dzielą cykl na dwie lub trzy fazy. Przy pigułkach wielo fazowych akceptowane spóźnienie z tabletką to często maksymalnie 6 godzin.

Prawidłowo dobrane tabletki nie powodują żadnych skutków ubocznych. Jeśli stosując DTA odczuwasz problemy ze zdrowiem, warto zgłosić się do lekarza i poprosić o zmianę preparatu. Przeciwwskazaniami do brania tabletek są ciężkie, przewlekłe choroby, zakrzepica, nowotwory oraz ich ryzyko, ciężkie odmiany migreny, palenie tytoniu po 35 roku życia.