Metody antykoncepcji. Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych, odwracalnych metod zapobiegania ciąży. Zawierają żeńskie hormony płciowe, które decydują o płodności i cyklu. Prawidłowo stosowane są bezpieczne oraz zapewniają ponad 99% skuteczności. Jednak oprócz swojego podstawowego działania, mają też korzystny wpływ na zdrowie kobiety. Dlatego przed przepisaniem pigułek konieczny jest wywiad z lekarzem, a także badania diagnostyczne.

Na rynku znajduje się mnóstwo różnych preparatów, których skład powinien być dostosowany do twojego ciała.

Pamiętaj, że wystąpienie biegunki bądź wymiotów w czasie 3 godzin od przyjęcia pigułki prawdopodobnie skutkuje jej niewchłonięciem. Co więcej niektóre leki i zioła osłabiają działanie antykoncepcji – m.in. antybiotyki, wysokie dawki witaminy C, dziurawiec zwyczajny. W krótkim czasie od wzięcia pigułki nie zaleca się też picia kawy lub soku grejpfrutowego, gdyż wpływają na jej wchłonięcie.

Tabletki jednoskładnikowe

Zwane także mini-pigułką. Zawiera jeden hormon – progestagen. Polecana jest głównie kobietom, które nie mogą brać DTA, karmiącym piersiom, a także po 35 roku życia, palącym papierosy. Tabletki działają na błonę śluzową macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka oraz zagęszczając śluz, aby stał się on nieprzepuszczalny dla plemników. U większości kobiet występuje też zahamowanie owulacji.

Mini-pigułkę przyjmuje się od pierwszego dnia miesiączki codziennie o tej samej porze. Przez pierwszy tydzień potrzebne jest używanie dodatkowego zabezpieczenia. Co ważne, przy tabletkach jednoskładnikowych nie robisz żadnych przerw w trakcie stosowania – przyjmujesz je w trybie ciągłym. Maksymalnie z pigułką możesz się spóźnić do 3 godzin. Po tym czasie konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez następne 48 godzin.

Do najczęstszych wad tabletki jednoskładnikowej należą nieregularne krwawienia miesiączkowe oraz możliwy spadek libido i trądzik. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są zakrzepica, choroby serca, nowotwory, a także możliwość ich wystąpienia.

Tabletki dwuskładnikowe

Czyli dokładnie te tabletki, których używa większość młodych kobiet i które dobrze wspominam. Zawierają dwa hormony – estrogen i progestagen, a ich działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego, uniemożliwieniu zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, a także zahamowaniu owulacji. DTA dobrze dobrana jest skuteczną i w pełni odwracalną antykoncepcją. Pigułkę przyjmuje się tak samo, jak mini-pigułkę z tym, że po 21 dniach (jeden blister) robimy siedmiodniową przerwę, w trakcie której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Przerwę miedzy blisterami można pominąć i rozpocząć od razu branie kolejnych tabletek bądź skrócić. Nie wolno jednak jej wydłużać, gdyż skutkuje to spadkiem skuteczności antykoncepcji.

Zasady dotyczącego pominięcia tabletki są tutaj mniej restrykcyjne niż w przypadku mini-pigułki. Spóźnienie może wynosić do dwunastu godzin bez wpływu na działanie. Powyżej dwunastu godzin zalecane jest zastosowanie się do schematu postępowania przedstawionego w ulotce.

DTA dzielą się na tabletki jedno-, dwu- i trójfazowe. Jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów w każdej pigułce. Analogiczne dwu- i trójfazowe zawierają różną ilość hormonów w zależności od dnia i dzielą cykl na dwie lub trzy fazy. Przy pigułkach wielo fazowych akceptowane spóźnienie z tabletką to często maksymalnie 6 godzin.

Prawidłowo dobrane tabletki nie powodują żadnych skutków ubocznych. Jeśli stosując DTA odczuwasz problemy ze zdrowiem, warto zgłosić się do lekarza i poprosić o zmianę preparatu. Przeciwwskazaniami do brania tabletek są ciężkie, przewlekłe choroby, zakrzepica, nowotwory oraz ich ryzyko, ciężkie odmiany migreny, palenie tytoniu po 35 roku życia.

Oceń:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
By |2018-05-30T17:33:04+00:0026.06,2018|Categories: Zdrowie|Tags: , , , |0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.