Prezerwatywy to skuteczna i tania metoda antykoncepcji. Myślę, że tak, jak ja wielu z was zaczynały właśnie od nich. Nic w tym przecież dziwnego – są łatwo dostępne, skuteczne i do tego chronią przed zarażeniem chorobami.

Prezerwatywy dla mężczyzn

Najczęściej wykonane z lateksu, ale również poliuretanu lub żywicy syntetycznej. Na końcu każdej prezerwatywy znajduje się zbiorniczek na spermę, który koniecznie powinno się ścisnąć przed użyciem i wypuścić nadmiar powietrza. Następnie wystarczy naciągnąć kondom na penisa we wzwodzie. Wielu mężczyzn lubi, kiedy to kobieta zajmuje się zakładaniem prezerwatywy, jest to niezwykle seksowne. Mimo wszystko nie powinnaś jednak tego robić, jeśli masz długie paznokcie i nie posiadasz doświadczenia, ze względu na możliwość zniszczenia cienkiego materiału.

Kondomy są bardzo proste w użyciu i chronią przed przedostaniem się plemników do pochwy. Jeśli stosujesz je prawidłowo, to nie ma szans na wpadkę. A jak je stosować właściwie? Ważne jest, żeby przede wszystkim nie zniszczyć prezerwatywy podczas zakładania bądź przechowywania. Popularne trzymanie jej w portfelu może prowadzić do pęknięcia lub przetarcia, o czym warto poinformować swojego mężczyznę. Najlepiej jest trzymać prezerwatywy w chłodnym i suchym miejscu, jak szafka, a jeśli potrzebujecie je wziąć ze sobą, to przynajmniej nie wyciągajcie ich z oryginalnego pudełka. Drugą kwestią jest fakt, że przy ich stosowaniu nie można używać większości kremów dopochwowych (np. Dalacin, Nystan) ani substancji nawilżających na bazie oleju. Polecam spróbować też użyć prezerwatyw z poliuretanu – są cieńsze, nie mają zapachu i nie uczulają.

Prezerwatywy dla kobiet

Mniej popularna w naszym kraju i również nieco mniej skuteczna niż ta dla mężczyzn. Jest wykonana z poliuretanu i składa się z pierścienia zewnętrznego, zapobiegającemu wypadnięciu z pochwy oraz z pierścienia wewnętrznego, który pokrywa szyjkę macicy. Kondom wsuwa się do pochwy (pierścieniem wewnętrznym, czyli mniejszym w górę) co najmniej 8 godzin przed stosunkiem i zostawia na 6 godzin po.

Podobnie, jak ta dla mężczyzn – chroni przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Osobiście nie przepadam za tym rodzajem antykoncepcji ze względu na fakt, że jest ona trudno dostępna, za pierwszym razem ciężko włożyć prezerwatywę, ponadto podczas seksu wydaje dość charakterystyczny dźwięk. W dodatku podczas stosunku musisz się upewnić, że penis jest właściwie ułożony.